VOIP Nedir?

Voice Over IP (VOIP) teknolojisi, adından da anlaşılacağı üzere, herhangi bir IP Network ü (Kiralık Hat, Frame Relay, ADSL, GSHDSL vs.) üzerinden ses veya faks iletişimi yapmak için geliştirilmiş bir teknolojidir.

Bu sayede özellikle uzak noktalarla yapılan telefon ve faks iletişim maliyetleri çok ucuzlamakta ya da bedava olmaktadır. VOIP cihazlarının işgal ettiği bant genişliği 16Kbps gibi çok düşük değerlerden (Normal telefon hatları 64Kbps dır) başladığı için, kullandıkları data hatlarında herhangi bir yavaşlamaya neden olmazlar. VOIP teknolojisi ile çalışan ürünler, mevcut IP ağı cihazları ve PBX santralinde herhangi bir değişiklik yapmadan, çok kısa süreler içinde varolan sisteme entegre edilebilir. VOIP cihazları özel bir santrale veya belli marka bir Router a bağımlı değildir. Temel özellikleri uygun olan her Router ve Santral ile çalışabilir. Bu da VOIP yatırımı maliyetini azaltan çok önemli bir faktördür.

VoIP, 'V'oice 'o'ver 'I'nternet 'P'rotokol (İnternet protokolü üzerinden ses) açılımına karşılık gelmektedir. VoIP, ses’i (genellikle insan sesi) IP paketleri halinde bu protokolün kullanıldığı ağlar veya internet üzerinden taşımaktır.


Teknik Terim ve Bilgiler

TCP, IP, VOIP, Statik IP hakkında detaylı bilgi bölümü. Alttan seçiniz..